sobota 22. září 2012

Recenze: Holky na tahu

Každá dívka se na TEN den těší. Představuje si dokonalého muže, krásné družičky a magickou atmosféru, jako vystřiženou z toho nejromantičtějšího filmu. Platí to ale i pro boubelky?

Jsou tři, jsou atraktivní, přátelí se již od školy a nejsou si schopné udržet zdravý vztah. Regan (Kirsten Dunst) čtyři roky chodí s budižkničemu, který není schopný se k něčemu dokopat. Gena (Lizzy Caplan) se nikdy nevzpamatovala z první lásky a Katie (Isla Fisher) se těžko zbavuje nálepky postelové hračky. I přesto všechny zaskočí, když jejich obtloustlá a ne-zrovna-atraktivní kamarádka Becky (Rebel Wilson) začne se svým krásným přítelem připravovat svatbu. Aby trio svou "ponižující" úlohu družiček přežilo, hodlá se den před obřadem pořádně zbořit. A přirozeně to povede k sérii průšvihů, ve kterých je běžné, že na sobě mají svatební šaty obří trhlinu, sperma, krev a tak dále.

Vždy, když někdo extrémně zaboduje s určitým tématem, velmi rychle se objeví řada plagiátorů. Tenhle syndrom "dojení hitu"sami dobře známe (aktuálně uvedená Svatá čtveřice /2012/ je kupříkladu dozvukem úspěchu Líbáš jako Bůh /2009/ Marie Poledňákové). Když před třemi lety přišla do kin Pařba ve Vegas (2009), všechny zaskočila. Jakoby se do té doby celý Hollywood tak trochu bál vyrazit na tah a veřejně přiznat, že i po třicítce se může partička přátel pěkně zlískat. S Pařbou přišlo prozření a netrvalo dlouho, než do kin dorazily (taktéž velmi slušné) Ženy sobě (2011), jež na to šly z opačného pohlavního konce. A nyní tu máme Holky na tahu (2012)

Snaha o využití fenoménu je patrná na první pohled a lehce ji vyčtete z plakátu i traileru. Obojí ale klame. Ano, Holky na tahu jsou o tom, že parta přátel (v tomto případě kamarádek) vyrazí na tah, tu si užijí chlast, jinde něco trošičku ostřejšího, neberou si servítky a přirozeně se nevyhnou trapasům a problémovým situacím, které ohrozí samotný obřad. Potud ale jakákoli podobnost s pánskými Pařbami končí, neboť v tomhle případě není hlavní humor. Jde spíše o další generační sondu na téma "jak umí být moderní ženy v háji a jakým způsobem se snaží z bludného kruhu vykročit".


Díky tomu si nejsem tak úplně jistý, komu je vlastně snímek určen. Diváky hledající opravdu hluboká témata neosloví, na to je příliš povrchní. Milovníci nenáročné zábavy zase budou unaveni tím, s jakou dramatičností je vše podáváno. Na komedii málo vtipné, na drama příliš afektované a konstruované. Tím neříkám, že v obou případech nic nefunguje. Sem tam se nad nějakou scénou uchechtnete a v určitých chvílích se snadno vcítíte do situace. Obojího je ale ve filmu zoufale málo. Většinu času je to takový nemastný/neslaný pohled na současnou "Fucked Up" generaci.

Postavy jsou značne šablonovité a pánové působí většinu času jako idioti (inu, přeci jen snímek napsala a režírovala žena). V dobrém z toho vychází herečky, nikoli však díky scénáři, ale slušnému podání. Kirsten Dunst je v roli rázné Regan překvapivě věrohodná, Lizzy Caplan se pro role zmatkujících a lehce ujetých dívek přímo narodila a jindy nevinná Isla Fisher je natolik roztomile bezprostřední, že i ta pozice blbky jí sluší. Sympatické je, že scénář žádnou z dívek nevykresluje jako oběť. Všechny umí ukázat lokty, nestydí se za to, kým jsou, zkrátka tu nejsou za chudinky.

Holky na tahu fungují jako nenáročné dramedy tehdy, pokud vám sedne ústřední trio. V takovém případě budete s jistou mírou zvědavosti sledovat jejich sprint směr závěrečným titulkům. Jestli vám ale "holky" polezou na nervy, nejspíš prožijete v kině stejné zoufalství, jako Becky čekající na šaty.

Hodnocení: 50%

Žádné komentáře:

Okomentovat