středa 14. listopadu 2012

Recenze: Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

Twilight sága nám vrcholí. Edward a Bella si udělali dcerku Renesmee, Bella využila příležitosti a rovnou přeběhla do rudého tábora a aby těch změn nebylo málo, blíží se mocný rod Volturiových, který hodlá (téměř) všechny pobít.

"Finále bude nesmrtelné" slibují propagační materiály o druhé části Rozbřesku. Jako nečtenář knihy mám z podobně sebevědomého a velkolepého prohlášení po skončení filmu rozpačité pocity. Je ono finální zúčtování, kterým snímek finišuje, skutečně tím "velkým třeskem", na který se několik let čekalo a kvůli němuž nemohly fanynky fenoménu dospat dne premiéry poslední části již v době, kdy šla do kin jednička?

Inu, proč se hned opírat do slabé dějové kostry, která na svém konci využívá osvědčeného klišé a namísto opravdového vyvrcholení nabízí jen jakousi formu stagnujícího ticha před bouří. Twilight není první ani poslední série, jež se uchýlila k seriálové neuzavřenosti a nevidím důvod, proč ji kvůli tomu extra peskovat. Mnohem zajímavější mi přijde, jakým způsobem Stephenie Meyer využívá "typických" pánských hraček k potěše dámského publika. Teprve až s finálním dílem totiž naplno vyvstává, že je Twilight plnohodnotnou fantasy, ba co víc, fantasy hojně se inspirující světem komiksů (upíři zde nemají svými schopnostmi daleko k X-Menům). Tím nechci říct, že by všechny dívky světa nečetly fantasy a komiksy. Ale většinově je to pořád pánský klub.

Druhá část Rozbřesku je prvním dílem série, který otevírá všechny možnosti svého světa a naplno nechává postavy, aby využívaly svých speciálních schopností (dříve to vždy bylo jen lehce načrtnuto). Logicky je díky tomu "pětka" (pokud zůstaneme u klasických počtů) nejzajímavější dílem série, protože má co vyprávět a dost často dokáže i překvapit. Že to není z hlediska dialogů vyprávění příliš sofistikované, to už je druhý problém. Těžko říct, zdali je natolik slabá předloha, nebo jí scenáristka Melissa Rosenberg dodává tak nešťastně naivní a prostoduchý tvar. Výsledkem je každopádně značně prostinká romantická fantasy s nezdravou mírou nechtěně vtipných momentů.

To ale není v sérii nic nového. Twilight sága vždy hrála na určitou formu přiznané stagnace a vypravěčské prostoduchosti, aby se zavděčila co nejširší divácké obci (princip je podobný, jako třeba v telenovelách). Co je tu nové, to je Bellina proměna. Kristen Stewart si temnější nádech své postavy očividně užívá a její upírBella je výrazně sympatičtější (a co si budeme povídat - i herecky vděčnější) než stará fňukBella. A co naštěstí od minule zůstalo, je precizní režie Billa Condona.


Condon dostal coby autor zpravidla těžších látek nelehký úkol - vzít teenagerovskou romantickou sérii a dodat jí nádech, kterým by se otevřela i nepříznivcům předlohy. To se mu do jisté míry povedlo již předchozím dílem - Edward a Bella na kupě mrtvých těl, anorektická rodička, gradující finále s bojovnými vlky. To vše obstojně fungovalo, nemluvě o hezky nakomponovaných scénách, v nichž hrála prim hudba (Condon je v prvé řadě milovníkem muzikálů a ani ve Twilight svou vášeň nezapře). V Rozbřesku č. 2 je Condon ještě o něco lepší. Hraje si s prostředím, vpíjí ho do postav, neváhá se do sledu scén vložit několik regulérních videoklipů. Jsou to režijní berličky maskující prázdnotu, ale právě díky nim film většinu času nenudí, ba co víc je docela zábava ho pozorovat.

Režisér si v tomhle případě zaslouží všechny ovace. Nejenže dovedl sérii zdárně ke konci (respektive "ke konci", nepochybně nás brzy čeká nějaký další díl nebo spin-off), ale navíc ji zpřístupnil naprosto každému. Už je jedno, jestli jste nebo nejste miláčkem knih. Na druhý Rozbřesk se velmi slušně dívá, příběh nikde moc nestagnuje a finální bitva je z ranku těch údernějších, ač je mrzačena nízkým ratingem (chápu, že předloha pracuje s myšlenkou, že v sobě upíři nemají ani náznak tekutin - a tedy krve - ale když jeden druhému utrhne hlavu a ono se ani nezapráší, působí to prostě absurdně).

Co je zarážející, dvakrát tolik vzhledem k enormním výdělkům série, to je opravdu špatná kvalita triků. Ať už postavy zrychleně běhají, bojují v nepřirozených výškách, nebo někam padají, vždy to vypadá velmi uměle a nepřirozeně (vrcholem je digitální tvář malé Renesmee, což je opravdová programátorská zrůdnost). Možná je to úmyslná stylizace. V době prezicně vytvořených Spider-Manů, kteří se houpají nad ryze digitálním městem, to ale působí jako odfláknutá práce.

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část si každopádně nezaslouží masovou nenávist. A stejně tak si nezaslouží extrémní počet příznivců. Je to naprosto průměrná fantasy pro teenagery, šitá na míru nekonfliktní době, v níž skutečná krev neteče, láska neumírá a kde se vše nakonec vyřeší slovy. Což vlastně není to úplně nejhorší poselství budoucím generacím. Mohlo to být mnohem, mnohem horší.

Hodnocení: 50%

7 komentářů:

 1. Není nejhorší poselství? mě teda přijde příběh o dívce, která se v patnácti zamiluje a chce se hned kvuli lásce zabít (což se ji povede), přičemž je ji uplně jedno, že všichni její blízcí budou s věkem umírat a ona ne jako dost blbý poselství :/.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. v 18-ti,resp. téměř v 19-ti ;)

   Vymazat
  2. ji to jedno neni, precti si knizku nez budes pridavat milny komentare.. jeji rozpolceni jde vnimat kazdym okamzikem, kdy si vybrala cim se stane. Rozhodne nad tim nemavla rukou jak tu popisujes.

   Vymazat
 2. a co třeba vize lásky, že překoná vše, každý s něco najde, já jsem čtenář...

  OdpovědětVymazat
 3. Ona se nechce zabít. To vnímáš zkresleně.
  Ty knížky se čtou velice dobře, vtáhnou do děje a nejsou určené zase tak hloupoučkým nanynkám, jak se může zdát. Spíš jde o to, že si z nich každý může vybrat co chce, navíc spojují různé žánry.

  OdpovědětVymazat
 4. Nechci křivdit fanynkám (ani těm pánským), ale nejlépe Twilight zhodnotil Kamil Fila ve své recenzi (cituji):
  "Hlavní hrdinka Bella je po celou dobu pasivní, nic neumí, nic nedělá, nemá zájmy, ničím nevyniká, o nic se nesnaží, jen pendluje mezi dvěma kluky, kteří ji musí chránit před smrtelným nebezpečím. Největší záhadou zůstává, proč by se do ní měli zamilovat."
  http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=672045
  Přihoďtě fakt, že mladíci jsou ve filmu něco mezi kastráty a gay-friendy, dějová linie je neskutečně nudná a plná logických chyb či nesmyslů. TO je to, co mi vadí. Nechci být hater za každou cenu, ale přečtěte si výše uvedenou recenzi a zkuste "věcně" agrumentovat proti holé pravdě v ní...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "...stejně jako existuje "hudba pro lidi, kteří neposlouchají hudbu" (například většina českého popu), existuje i ";literatura pro lidi, kteří nečtou knihy" - a přesně to je Twilight."

   :D Taky pěkný...

   Vymazat