úterý 22. května 2012

Recenze: Muži v černém 3

Po deseti letech se vrací, aby znovu zachránili matičku Zemi před zkázou. Tentokrát si na lidi políčila agresivní mimozemská rasa, jejíž hlavní padouch Boris (Jemaine Clement) má opravdu ošklivé zuby a zvláštního tvora v ruce, jímž dokáže na potkání zabít celou ozbrojenou dozorčí eskortu.

Vzhledem k tomu, že K (Tommy Lee Jones) již kdysi rasu porazil, vydá se Boris do minulosti, kde ho zabije. Tím je změněna budoucnost, v níž začíná lidstvo čelit invazi zmíněných vesmířanů. J (Will Smith) proto sám skočí v čase, aby za pomoci mladého K (Josh Brolin) změnil budoucnost, zachránil parťáka a s ním i celý svět.

Není žádným tajemstvím, že měli filmaři při natáčení Mužů v černém 3 (2012) nemalé problémy. Zatímco scény ze současnosti byly rychle hotové, původní vize minulosti se v produkčním stádiu znelíbila a dlouhou dobu natáčení stagnovalo, neboť se zkrátka nevědělo, co se bude točit. Je třeba jedním dechem dodat, že podobné zmatky nejsou v sérii ničím novým. Již první díl byl během natáčení horlivě přepisován a dvojka zase putovala do kin s alternativním koncem, neboť v tom původním filmaři ke své smůle využili World Trade Center (což z něho udělalo - z pochopitelných důvodů - po 11. září nepoužitelný materiál).

Chaos provázející vznik trojky je z výsledku dobře čitelný. Scénář působí nahodile, na pořádný děj tvůrci rezignovali a nabízí tradiční schéma hry s časem, které je oživeno pouze atmosférou šedesátých let. Tahle veličina je naštěstí tím nejsilnějším, co film nabízí. Zatímco scény ze současnosti postrádají náboj, přičemž úvod filmu, v němž záporák uteče z vězení, je dokonce (na rodinný film) až zbytečně brutální, v rámci vykreslení experimentálních šedesátek si tvůrci opravdu vyhráli. Výprava je promyšlená do nejmenšího detailu a kupříkladu celá pasáž s Andym Warholem je na hranici geniality. Podobně vymazlených momentů je ve filmu bohužel poskrovnu.


Kámen úrazu Mužů v černém 3 tkví hlavně v tom, že ve výsledku příliš humoru nenabízejí. Hodně se zaměřují na hodnoty, nostalgii, přátelství a pod tím vším se tak nějak vypařilo ono komediální gro, tvořící atmosféru předchozích dílů. Zapomeňte na komplexní gagy. Muži v černém 3 jedou čistě ve hláškách (Obama, Mick Jagger), případně v milých detailech v pozadí (Obraz). Škoda, že tvůrci vyšachovali psa Franka i malé chlastající alieny. Nepochybně by filmu dodali na tempu.

Je fajn vědět, že na to Will Smith (i přes desetiletou žánrovou pauzu) pořád má. Zato Tommy Lee Jones vypadá, že už by nejraději opravdu umřel a Josh Brolin ne úplně dokonale splynul s postavou mladého K. Tady je ale možná na vině český dabing, kdy jsou si hlasy herců opravdu hodně vzdálené, zatímco v originále Brolin přizpůsobil barvu hlasu i dikci svému staršímu kolegovi.

Muži v černém 3 jsou nevýrazná jednohubka, která dokáže v momentech vykouzlit nostalgický úsměv, na salvy smíchu to ale tentokrát není. Jen připomenutí jedné (kdysi velké) série. Těžko říct, jestli budou mít po letech tihle agenti úspěch. V našlapané sezóně působí jako kapka v moři.

Hodnocení: 50%

P.S. Jména jako Emma Thompson, Alice Eve či Nicole Scherzinger jsem nezmínil v recenzi záměrně, neboť ženy mají ve trojce čistě dekorativní úlohu na ploše několika málo minut.

6 komentářů:

 1. Díky za recenzi...trailer totiž vypadá docela dobře....

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj, jak vypada 3D ? ma cenu si priplacet ? nebo je to jen tahani penez

  OdpovědětVymazat
 3. Těch momentů, kdy by bylo 3D opravdu řádně využité, je pouhých pár. Tradičně platí, že je 3D hlavně řvavý nápis na posterech...

  OdpovědětVymazat
 4. Nechápu to nízké hodnocení,film vůbec není špatný a stím humorem to také tak strašné není.Myslím že by si fil zasloužil minimálně 70%

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj na MiB jsem byl pozvan ve 3D a naprosto souhlasim s Tomem. Prakticky jedina "3D sranda" byla kdyz WS padal na zem :) - tzn 3D naprd a film také, ale to sem nepatří.

  Pejsanque

  OdpovědětVymazat